újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    BIRÓ Sándor (B.S.) - 27 tétel
 

BIRÓ Sándor Új magyar föld. [Fiatal magyarok.], Új magyar öntudat. Bartha Miklós Társaság: "Új Magyar Föld" c. röpirata., [Szakcsoport: Nemzeti érzelmek. Hungarológia.], I. évf., 1930, 1. szám, (január), p. 10-12.

BIRÓ Sándor A francia ifjúság gondolkozása. Nem homogén ifjúság. Győztes nemzet ifjaiként nacionalisták, szélsőségesen öndicsérők. Ez pragmatizmussal és cinizmussal társul. Innen van, hogy a világpolitikában tájékozatlan a francia diák. A szélsőséges nacionalista mozgalom, az "Action Française" egyre népszerűbb a diákság körében., [Szakcsoport: Francia ifjúság. Főiskolás fiatalok. Franciaország. Világnézet.], II. évf., 1931, 4. szám, (április), p. 72-74.

BIRÓ Sándor Lehetünk urai a jövendőnknek? Tanévkezdés. A főiskolának az életre kell nevelnie. "A főiskolás élet mai kollektív formái már elég szélesek arra, hogy minden dolgozni akaró, becsületes szándékú magyar főiskolást befogadjanak: de eredményt csak úgy érhetünk el, ha senki sem vonja ki magát a bennük folyó munkából. Mindenkit szívesen látunk e lap hasábjain is,...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], II. évf., 1931, 7. szám, (október), p. 126-128.

B.S. Az Erdélyi Fiatalok főiskolás konferenciája. Okt. 21-23 között került megrendezésre. Előadók: dr. Imre Lajos, Balázs Ferenc, dr. Paál Árpád, Jancsó Béla, László Dezső. A kolozsvári főiskolai egyesületek külön d.u. keretében beszéltek tevékenységükről, A "Temesvári Hírlap"-ban dr. Pogány László vezércikkben méltatta a kongresszust. A "Magyar Hírlap" okt. 31-i számában Szentimrei Jenő ismerteti a magyarországi olvasók előtt az Erdélyi Fiatalok törekvéseit., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], II. évf., 1931, 8-10. szám, (november-december), p. 151-153.

B.S. Dr. Jancsó Elemér: Északi rokonainknál. [Fiatalok munkája.], A 106 oldalas könyvben az északi népek, különösen az esztek és finnek életviszonyainak, kulturális leírását adja. Sok jó fényképpel., [Szakcsoport: Európa története. Finnország. Észtország.], III. évf., 1932, 6. szám, (november), p. 112.

BÍRÓ Sándor László Dezső: "Akarom": tisztán lássatok." Erdélyi Fiatalok kiadása, 1933. 96 oldal. 8°. [A mi könyveink.], A Széchenyi problémáról készült tanulmány. A "Széchenyi könyvvel nemcsak azt állítja elénk, amit Széchenyi ezelőtt 100 esztendővel mondott és csinált, - hanem azt is, ahogyan a "legnagyobb magyar" látott. A látási módot,...", [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar kultúra. Magyar Tudomány. Széchenyi Ferenc.], IV. évf., 1933, tavaszi szám, (1. negyed), p. 30-31.

B.S. Gând românesc. [Szemle.], "Az erdélyi román ifjúság érdekes megmozdulásáról tanúskodik a fenti cím alatt megjelenő havi folyóirat, mely az "Astra" kiadásában 1933 májusában kezdte meg első évfolyamát." Szerkesztője Ion Chinezu, aki az erdélyi magyar irodalomról írta doktori értekezését. "A cikkek legnagyobb részét egy nagy felismerés vezeti: a kultúrának a politika felett való elsődleges, primér fontossága.", [Szakcsoport: Román kultúra. Román ifjúság. Sajtóügy.], IV. évf., 1933, nyári szám, (2. negyed), p. 60-61.

BÍRÓ Sándor Makkai Sándor: "Harc a szobor ellen." Négy tanulmány. Erd. Szépmíves Céh, Kolozsvár, 1933. [Szemle.], A tanulmányok közül "Az első a Széchenyi-problémát, második és harmadik az erkölcsi és aesthetikus ember egymáshoz, illetőleg a gyakorlati élethez való viszonyát, negyedik az erdélyi kisebbségi kérdést tárgyalja Meschendörfer "Corona" című regényével kapcsolatban.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Hungarológia. Makkai Sándor.], IV. évf., 1933, őszi szám, (3. negyed), p. 90-91.

BÍRÓ Sándor Találkozás. "Ez a szó jut eszembe, amikor az Erdélyi Fiatalok által rendezett, folyó hó 17-én lezajlott estély jelentőségére gondolok. Az estélyen két ifjú csoport találkozott egymással; az egyik a "Tizenegyek" antológiájának vezérgárdája, amely 1923-ban fejezte ki az új erdélyi magyar öntudatot - a másik az Erdélyi Fiatalok. ...Az előadások közül különösen a Balázs Ferencé és a Kacsó Sándoré mutatnak rá arra a területre, melyen az Erdélyi Fiatalok és a Tizenegyek összefogó munkája mielőbb meg kell kezdődjön.", [Szakcsoport: Kisebbségi kérdés. Magyar ifjúság. Csoporttudat. Magyar irodalomtörténet.Tizenegyek. Sajtóügy.], IV. évf., 1933, téli szám, (4. negyed), p. 99-101.

BÍRÓ Sándor Az erdélyi történetírás feladatai. "Csak át kell nézni a román középiskolás történelmi könyveket. Ott Erdély történetére vonatkozólag csak arról olvasunk, hogy a magyarok eleitől kezdve mindig szándékosan elnyomták a románokat, mert magyarosítani akarták őket. A román történészek nemzeti és pedig román nemzeti színezetet adnak az összes társadalmi jellegű parasztmozgalmaknak." A feladatatok tehát: "1. Megállapítani legelőször is azt, hogy mit alkotott eddig az erdélyi történetírás. ...2. A szóban forgó bibliográfia nyomán mindenki látná, hogy hol vannak a legsürgetőbb teendők...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Erdély. Történetírás. Román nevelés és oktatás.], V. évf., 1934, tavaszi szám, (1. negyed), p. 24-27.

BÍRÓ Sándor Az erdélyi kisebbségek kulturális élete. [Őszintén megmondjuk.], Az "Astra" által hirdetett előadást I. Chinezu tartotta, aki a téma ismerője. "Az előadás azonban a nagyszámban megjelent magyarok között kínos meglepetést és mélységes csalódást okozott, mert bővelkedett váratlan, furcsa és megalapozatlan megállapításokban." Az Erdélyi Fiatalok mozgalma nem más, mint a "soviniszta és magyarosító E.M.K.E. programjának továbbvitele." "Elhallgatott olyan tényeket, mint a román-magyar kulturális közeledésért: a két együttélő és egymásra utalt nép közös érdekeinek felismeréséért tett lépéseinket...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szász kisebbség. Kisebbségi jogok. Magyarellenesség.], V. évf., 1934, tavaszi szám, (1. negyed), p. 30-31.

B.S. "Gând românesc" áprilisi számában Victor Jinga, a helybeli gazdasági akadémia tanára, ismerteti dr. Gh. Dragoş könyvét az erdélyi szövetkezeti mozgalom történetéről. (Dr. Gh. Dragoş: Cooperaţia în Ardeal, istorie, situaţia actuală, perspective. Imprimera Naţională, Bucureşti, 1933. pag. 198.). [Szemle.], [Szakcsoport: Gazdaság. Erdély. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 76.

B.S. Szorvány-misszió a címe annak a kis füzetnek, melyet Földes Károly, mezőújlaki lelkész írt a pusztuló mezőségi szórványokról. [Szemle.], "Egyházunk mai belmissziós munkái közé fel kell vegye a szórványok gondozását.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szórványmagyarság. Keresztény egyházak.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 107.

BIRÓ Sándor II. Rákóczi Ferencz. Megemlékezés halálának 200. évfordulóján. Thaly Kálmán, Márki Sándor, Szekfü Gyula róla szóló munkáinak elemzése., [Szakcsoport: Magyar történelem. II. Rákóczi Ferenc.], VI. évf., 1935, tavaszi szám, (1. negyed), p. 5-9.

BIRÓ Sándor Dr. Jancsó Elemér: "Az erdélyi magyarság életsorsa nevelés-ügyének tükrében". Budapest, 1935, 110 old. [Szemle.], "... az erdélyi magyar nevelésügyet tárgyalja annak társadalmi és anyagi függvényeivel együtt a világháború kitörésétől 1934-ig.... Az iskolák helyzetét tárgyaló részben mindenekelőtt a statisztikai adatok hiányosságára kell rámutatnunk.... Egy másik hiánya a könyvnek: nem mutatja be az iskolák belső életét meghatározó állami törvények lényegbe vágó rendelkezéseit.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Statisztika.], VI. évf., 1935, nyári szám, (2. negyed), p. 66-68.

BIRÓ Sándor A Kossuth-kérdés. Hegedűs Lóránt és Otto Zarek, német szerző Kossuthról írott munkái párhuzamba állítása. Zarek könyvének legérdekesebb megállapítása az, hogy szerinte Kossuth tette néppé a magyarságot. "Kossuth mai jelentőségét az adja meg, hogy a keleti kérdéssel kapcsolatban ő mindig feltételezte az osztrák birodalom bukását, s erre az esetre dolgozta ki a magyarság sorsára vonatkozó politikai elképzelését.", [Szakcsoport: Magyar történelem. Kossuth Lajos.], VI. évf., 1935, őszi szám, (3. negyed), p. 86-89.

B.S. Mester Miklós: Az erdélyi románok első törvényhatósági küzdelmei a magyarokkal és a szászokkal. (Különlenyomat a Magyarság tudományból. 22 oldal). [Szemle.], Mester Miklós "Komoly román, magyar és szász forrásokból állítja elénk azt a küzdelmet, melyet a románok 1860-63-ig vívtak a magyarokkal és szászokkal a nemzeti egyenjogúságért a közélet minden terén." S, [Szakcsoport: Román történelem. Történelmi források.], VII. évf., 1936, tavaszi szám, (1. negyed), p. 33-34.

BIRÓ Sándor A fiatal magyar tanárnemzedék kérdései. "Ha a romániai egyetemeken jelenleg tanuló magyar kisebbségi tanárjelöltek jövőjére s általában a fiatal magyar tanár nemzedék helyzetére gondolunk, csak a legmélyebb hit óvhat meg a legszélsőségesebb pesszimizmustól....Végeges működési engedélyt a minisztérium csak a capacitate vizsgával rendelkező tanároknak ad; újabban pedig még a kisebbségi vallástanárok is állami bizottság előtt kell véglegesítési (capacitate) vizsgát tegyenek... a napról-napra, súlyosabbá váló kisebbségellenes légkörben még a jól elkészültek is kevés reménnyel állhatnak a vizsgáztató bizottság elé.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Tanárképzés. Magyar ellenesség.], VII. évf., 1936, nyári szám, (2. negyed), p. 52-56.

B.S. Mester Miklós könyve a transzilvániai románság nemzetiségi követeléseiről. [Együtt élő népek!], "A Fiatalok megindulásától kezdve folyton hangsúlyozta a románság múltja és jelene megismerésének szükségességét... A két egymás mellett élő nép szenvedélyektől izzó mai világában különösképpen nagy értéknek látjuk a fiatal magyar történetíró tárgyilagosságát....Évekig gyűjtötte a román forrásból származó anyagot, hogy azt a magyar és német írók adataival egységbe hozva törekedjék a történeti múlt megjelenítésére.", [Szakcsoport: Román történelem. Román nemzetiségtörténet. Magyar történetírás.], VIII. évf., 1937, 1. szám, p. 10.

BIRÓ Sándor A kisebbségi magyar nevelés problémái. "Nem volt egy rendszeresen kidolgozott kisebbségi nevelési koncepció, nem volt tisztázva elvileg a közösségi nevelés célja s így nem lehet csodálkozni azon, hogy az iskolai nevelés eredménye olyan kevés volt. Ebből a szomorú helyzetből magyarázható a sok félrecsúszott élet." Át kell szervezni a középiskolai nevelést, az iskolán kívüli kereteket egységbe kell fogni., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Nevelés és oktatás. Iskolán kívüli nevelés és oktatás. Kisebbségi nevelés.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 3-5.

B.S. Kelemen Lajos 60 éves... [Szemle.], "Országrészünk történelmének egyik legalaposabb ismerője...Hosszú levéltárosi munkássága kibeszélhetetlenül értékes történeti adatok birtokába juttatta őt s ezekből a leginkább kiadatlan anyagból bőségesen adott mindenkinek, aki komoly érdeklődést tanúsított történelmünk valamelyik kérdése iránt. Mint az E.M.E. levéltárosa, szinte két évtizeden keresztül állott a kutatók rendelkezésére.", [Szakcsoport: Magyar történelem. Történetírás. Kelemen Lajos.], IX. évf., 1938, 1. szám, (1. negyed), p. 27.

BIRÓ Sándor Kisebbségi tanárok véglegesítő államvizsgája. (Examen de capacitate). [Főiskolás élet.], "1938 februárjától kezdve Románia új rendszerben él. Az ország kormányzása, a közélet, a különböző közintézmények irányítása új alapelvek szerint történik. Kétségtelen, hogy ez a változás a romániai magyar kisebbség életében is fontos következményekkel járt." Joggal reméli, "hogy minden kisebbségi tanár ugyanazon tanárok előtt vizsgázzék, ahol végzett. És azokból a tantárgyakból, amelyekből képesítése van.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Tanárképzés. Román oktatási törvény.], IX. évf., 1938, 3-4. szám, p. 9.

BIRÓ Sándor Húszéves visszapillantás. "A romániai magyarság jövőjére nézve kétségtelenül elhatározó fontosságú tény a Nemzeti Újjászületés Frontjába való beiratkozás és a Magyar Népközösség keretének létesítése. Az Országos Magyar Pártnak a román politikai megszüntetésével egyidejűleg bekövetkezett feloszlása egy majdnem húsz esztendős sajátos politikai tevékenység korszakát zárta le." Politikai, gazdasági, kulturális visszatekintés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Politikai pártok és mozgalmak.], X. évf., 1939, 1. szám, p. 7-9.

BIRÓ Sándor Szabó Dezső a középiskola feladatairól. Felfogását "A középiskoláról" c. alatt a "Szabó Dezső-füzetek" 12.-ik számában közölte 1935-ben. Szerinte a magyar középiskola célja "egyént, magyart, polgárt és embert nevelni." "Az újításokat nem szabad ötletszerűen, divatból, vagy napi politikai, pláne világnézeti áramlatok hatása alatt bevezetni. A középiskola négy alsó osztályában semmiféle idegen nyelvet ne tanítsanak.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés oktatás.], X. évf., 1939, 2. szám, p. 26-27.

BIRÓ Sándor Az új középiskolai törvény alapelvei. "Az elmúlt két esztendőben a román közoktatásügy vezetői nagyjelentőségű reformokat léptettek életbe. Az új törvény csak a főiskolákra menő tanulókra teszi kötelezővé az érettségi vizsgát. A törvény szerint a VIII. osztályban csak egyetemi magántanárok, vagy olyan középiskolai tanárok taníthatnak, akik sikeresen letették az u.n. concordatul de agregaţi versenyvizsgát...Bizonyos könnyítést jelent a felekezeti középiskoláknál az a rendelkezés, mely az u.n. kis érettségi vizsgát az iskola tanárai előtt téteti le.", [Szakcsoport: Nevelés és oktatás. Magyar ifjúság. Román tanügyi törvény.], X. évf., 1939, 3-4. szám, p. 37-38.

BIRÓ Sándor Mátyás, az államférfi. "Az ötszáz esztendő messzeségéből megidézett Mátyás király alakjának néhány vonása még mindig homályos a magyar érdeklődés előtt. Külpolitikájával, belpolitikai alkotásaival, sőt családi életével kapcsolatban is rengeteg kérdés merül fel... Mátyás mint államférfi minden belső és külső nehézséget le tudott győzni.", [Szakcsoport: Magyar történelem. Hunyadi Mátyás. Hungarológia.], XI. évf., 1940, 1. szám, p. 3-4.

BIRÓ Sándor Bardóci Benkő József. Születésének 200. évfordulóján munkássága méltatása. "Benkő Józsefet az Isten nem közönséges képességekkel áldotta meg. Már nagyenyedi diákkorában jelentkezett nála a vérbeli történész okiratok és kéziratok iránti érdeklődése." Óriási összegyűjtött történelmi dokumentumait csak részben sikerült kinyomtatnia, anyagi támogatás híján. Ő állította össze az első román Botanikai szótárt., [Szakcsoport: Történettudomány. Történetírás. Benkő József.], XI. évf., 1940, 2. szám, p. 13.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék