újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    1934: 88 tétel lapozás: 1-30 | 31-60 | 61-88
 

J.B. Egy mostani halál és két halál évfordulója mellett nem mehetünk el szótlan. [Szemle.], "Július elsején egy budapesti szanatóriumban meghalt Szombati-Szabó István. Bizonyos, hogy Reményikkel, Áprilyvel, Tompa Lászlóval, Szentimreivel és Bartalissal együtt az erdélyi líra eddigi legmagasabb csúcsai közé tartozott." Hét éve vitte el a tüdőbaj Sipos Domokost, aki elsők közt "kiáltotta el: itt maradni." És "már öt éve elmúlt" a Benedek Elek halála óta., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 105-106.

*** Figyelemreméltó az a levélváltás, mely egy "nemzeti reform-mozgalom" c. általunk nem ismert magyar ifjúsági csoport és Vaida-Voevod volt román miniszterelnök között folyt le. Vaida egy budapesti lapnak adott nyilatkozatában a jelen mély ellentéteinek kikapcsolásával az érdekazonosságok alapján sürgette a román-magyar együttműködést, a kezdeményezést Budapesttől várja. A budapesti ifjúsági csoport levélben üdvözölte Vaidát nyilatkozatáért..." [Szemle.], [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Román-magyar együttműködés. Vaida Voievod.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 106-107.

B.S. Szorvány-misszió a címe annak a kis füzetnek, melyet Földes Károly, mezőújlaki lelkész írt a pusztuló mezőségi szórványokról. [Szemle.], "Egyházunk mai belmissziós munkái közé fel kell vegye a szórványok gondozását.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szórványmagyarság. Keresztény egyházak.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 107.

VITA Zsigmond A német munkatáborok munkája. [Szemle.], "A szász Selbsthilfe mozgalommal kapcsolatban már az erdélyi magyarság is sokat hallott a szász munkatáborokról, melyekben a német ifjúság kéthetes táborozás alatt önként vállalkozik valamely földmunka elvégzésére. A munka kötelezettség hivatala Brassóban most Deutsche Jugend im Welt címmel kiadta a táborokról szóló beszámolóját és jelentését." Ismertetés., [Szakcsoport: Német kisebbség. Német ifjúság. Ifjúsági munkatáborok.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 10-108.

*** Felhívás a középiskolát ez évben végzett magyar fiúk- és lányokhoz. "Az Erdélyi Fiatalok magyar nyelvünk és művelődésünk kérdésének mai állapotáról valóságos képet óhajt nyerni, hogy ennek alapján nyelvünk és művelődésünk érdekében tőlünk telhetőleg tegyen is valamit....nyári számunkban meghirdetett pályázatunk határidejét egy teljes hónappal meghosszabbítjuk.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Magyar nyelv. Magyar művelődés.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 109.

LÁSZLÓ Dezső Az élen. "Rég nem éreztük annyira, hogy szükség van reánk, mint legutolsó számunk megjelenése után. Múlt számunk új volt abban, hogy fiatal intelligenciánk életlehetőségeit igyekeztünk benne feltárni. Minden nagyobb napilap hosszabban foglalkozott ezzel a számunkkal.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Erdélyi magyar értelmiség. Sajtóügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 109-110.

SCHMIDT Béla dr Hozzászólás "A fiatal erdélyi magyar orvosi nemzedék elhelyezkedésének kérdéséhez". [Múlt számunk visszhangja.], "Szerintem az erdélyi fiatal magyar orvosnemzedék elhelyezkedésének kérdésében a legfontosabb és leglényegesebb szempont az, hogy tudatában és tudatában van: az előtte álló sors osztályrészének szinte leküzdhetetlen akadályával. Ez azt jelenti, hogy állami állásra nem igen számíthat, akkor nincs számára más út nyitva, mint a magángyakorlat..."., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 111-112.

KISS Árpád dr. A jogvégzett fiatalság lehetőségei. [Múlt számunk visszhangja.], "A romániai magyarság - minimális számítás szerint is - kitesz ötszázezer családot. Minden száz családnak szüksége van egy-egy szellemi munkásra, aki tanít, ügyes-bajos dolgait intézi, aki az állam felé érdekeit képviseli, orvosol. Tehát csak diplomás, szellemi munkásként szükség van 5000 emberre. Az országban főiskolát végzett magyar ifjaknak a száma évenként nem üti meg ezt a számot. És ezeket sem tudjuk elhelyezni... Vannak vidékek, ahol a magyar értelmiséget a kihalás fenyegeti.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 113-116.

GAGYI László A pusztuló magyar tanítóság. [Múlt számunk visszhangja.], "A tanítóság ügye a magyarság életének egyik legfontosabb kérdése. A pusztuló magyar tanító szomorú alakja mögött a halálra ítélt fajta legszélesebb rétege: a nép áll. ...Az erdélyi magyar tanító minden szenvedése két forrásból fakad: Egyik a belső munkát megzavaró külső bajok, másik a külső munkát megzavaró belső bajok forrása... Nagy baj, hogy az új magyar tanító-nemzedéknek nincs egy összefogó nemzeti bástyája: egy folyóirata.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Magyar tanító.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 116-118.

GYARMATHY Árpád Felső kereskedelmi iskolát és kereskedelmi akadémiát végzett ifjak elhelyezkedési lehetősége. [Múlt számunk visszhangja.], "A magyar ifjúság a legnagyobb lehetőséget nyújtó állami hivataloktól el van zárva a mai túlzott nemzeti munkavédelmi rendszer mellett. Maradnának a magán kereskedelmi és ipari vállalatok. A gazdasági viszonyok miatt ezek a vállalatok azonban nem hogy új tisztviselőket nem alkalmaznak, hanem még a régiek közül is sokat kénytelenek voltak elbocsátani.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 119-121.

RÉCSEY Lajos dr. Erdélyi magyar okl. gazdász-ifjak elhelyezkedési lehetőségei. [Múlt számunk visszhangja.], "Nekünk kisebbségieknek a boldogulási lehetőségünk csak úgy van meg, ha egymást segítjük és magunk gondoskodunk arról, hogy ifjainknak munkalehetősége legyen. A magyar birtokos osztálynak jól meg kell szívlelnie ezt a lehetőséget saját érdekében is, mert szakemberre bízza birtokának vezetését.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 121-122.

ERDŐ János A népfőiskola jelentősége népünk életében. "A népfőiskola ma minden országban korszerű kérdés." Európai helyzetkép. ".. az erdélyi magyar tannyelvű oktatás és a magyar fajiság szellemi folytonossága és megőrzése szintén a népfőiskolára hárul." Gyakorlati tanácsok népfőiskolák szervezésére falun., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Iskolán kívüli nevelés és oktatás. Népfőiskolák.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 122-128.

*** Az erdélyi magyar népegészségügy első lépései. "Az impériumváltozás óta eltelt több mint 15 év, s még mindig nincs a köztudatban az, hogy a romániai magyarságnak az egészségügye épp úgy sorsdöntő kérdése, mint kenyérlehetőségei és magyar kultúrájának fejlesztése"... írja dr. Jancsó Béla. "Minden erdélyi magyar orvost arra kérek, hogy népszerű előadásokkal legyen népünk egészségügyi felvilágosítására...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Közegészségügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 129.

TONK Emil Magyar Népegészségügyi Szemle. "(Egészségügyi, embervédelmi és népnevelő folyóirat. Megindították: Dr. Schmidt Béla és Dr. Szigeti Imre. Szerkeszti: Dr. Schmidt Béla.) Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar közegészségügy. Sajtóügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 129-130.

PARÁDI Kálmán dr. Egészségügyi tanácsadó az erdélyi magyar nép számára. "A "kiáltó szó" kiadásában most jelent meg Dr. Jancsó Béla könyve: "Egészségügyi tanácsadó az erdélyi magyar nép számára". "A mai orvos már nemcsak néhánycsaládnak, hanem egész népének háziorvosa... Jancsó Béla könyve szerencsés összetétele a tudománynak és az egyszerű nyelvnek.", [Szakcsoport: Magyer kisebbség. Közegészségügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 130-131.

*** A bukaresti magyar diákkérdés. [Főiskolás élet.], "A bukaresti magyar diákság kérdése ez év őszétől kezdve mindenképpen megsúlyosodott. Az eddigi kb. 100 főiskolai hallgató helyett ez évben 300 magyar főiskolai hallgató és hallgatónő van Bukarestben... Súlyos gondot okoz ennek a nagyszámú társunknak anyagi támogatása,...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Diáksegélyezés. Bukarest.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 132.

*** Az 1935. évi diákbál tisztikara és főrendezői. [Főiskolás élet.], Név- és tisztség-lista., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 132-133.

*** A Dávid Ferenc Egylet Főiskolás Szakosztálya. [Főiskolás élet.], "Az unitárius főiskolai hallgatók november 12-én tartották szokásos évi közgyűlésüket, amelyen megalakult az új tisztikar." Beszámoló., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 133.

TONK Emil A főiskolás IKE. [Főiskolás élet.], "Ez évben érkezett el oda, hogy a lelki, szellemi, testi és a szolgálati nevelést teljes egészében véghezviheti". Beszámoló., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 133.

*** A Majláth-Kör ez évi tisztújító közgyűlését 1934 december 3-án tartotta meg. [Főiskolás élet.], Az új tiszti-kar névlistája. A megtartott szemináriumok előadói: Dr. György Lajos, Kekel Béla, Venczel József, Hunyadi Mátyás, Bors Ferencz, Gajzágó Kristóf, Larányi Endre, Heszke Béla, Bolgár Dezső, Ferenczy Zsigmond., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 134-135.

ERDŐ János A Székelyek Kolozsvári Társaságának Főiskolás Szakosztálya. [Főiskolás élet.], Az új iskolai évre kitűzött célok: "1. Kiépíteni olyan irányban a Főiskolás tagozatot, hogy az még erősebben össze tudja fogni és képviselni a kolozsvári magyar főiskolásokat. 2. Kiterjeszteni a diáksegélyezést.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 134-135.

*** Az Erdélyi Fiatalok konferenciája az első évesek számára. [Főiskolás élet.], "Lapunk dec. 3-7-ig a főiskolákra most lépett ifjúság számára az ifjúság kérdéseit ismertető konferenciát tervezett." Előadók: László Dezső, Dr. Jancsó Béla, Nagy Zoltán, Tonk Emil, Venczel József, Baczó Gábor, Erdő János, Kóréh Béla., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 135.

*** Az Erdélyi Fiatalok főiskolás versenye dec. hó 2-án folyt le. [Főiskolás élet.], Beszámoló., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 135.

NAGY Ödön A könyvnélküli falu. [Szemle.], "Rendszeres könyvkiadó vállalatot kell tehát létesítenünk a magyar falú számára, a minden faluban felállítandó könyvtár számára. Ezt szövetkezeti alapon nagyon jól meg lehetne oldani.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar falu. Könyvtárügy. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 135-137.

VITA Zsigmond Szerb Antal Irodalomtörténete. [Szemle.], "... az első komoly, a nemzet egész irodalmi életét feldolgozó irodalomtörténet, amely a nagyközönség számára készült és amit minden ember tényleg élvezettel olvashat... először mutatja ki következetesen az egész magyar irodalmi életben az erdélyiség jelentkezéseit, külön színezetét.", [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Szerb Antal.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 137-139.

L.D. GAGYI László: Bánataratók. Regény, 228 oldal. Marosvásárhely. [Szemle.], A falusi tanító igazi arca. A háromszéki falú bemutatása, szépirodalmi formában., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Gagyi László.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 139-140.

NAGY Zoltán dr. Dr. Oberding József György: A modern szövetkezeti mozgalom. [Szemle.], "...megvilágítja a szövetkezés lényegét a múltban, jelen formáit és gyakorlati eredményeit.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 140

J.B. dr. Főiskolai hallgatóinkból kialakuló új intelligenciánk értékét László Dezső (Kiáltó Szó, 1934. december 1) három szempontból vizsgálja: a szaktudás, a magyar műveltség és az új vezető osztállyá válás szempontjából. [Szemle.], Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Magyar értelmiség.], V. évf., 1934, téli szám, (4. negyed), p. 140-141.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék