újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    1934: 88 tétel lapozás: 1-30 | 31-60 | 61-88
 

BALÁZS Ferencz Népuralom, vagy párturalom? Részlet egy készülő könyvből. "Semmiképpen sem ajánlatos a korlátlan párturalom, a diktatúra. A pártok szerepe csak addig a mértékig jótékony, ameddig azok bizonyos politikai, vagy gazdasági rendszert kidolgoznak s a hozzájuk önként csatlakozó hívekkel annak megvalósítását kényszerítés nélkül megkísérlik. Ami azon túl halad, az veszélyes.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Politikai pártok.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 56-61.

DEBRECZENI László Szempontok a falu igazi megismeréséhez. A jó adatgyűjtés feltételei: a bizalomkeltés, tetetett érdektelenség, a néplélek ismerete, a nép életét egységben kell látnia. Csak ezek alapján kaphatunk hű képet, melyet érdemes megőrizni, konzerválni., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falumunka.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 61-64.

PÁLLFY Károly Földmíves ifjúságunk. "Ez az a réteg, amelyről a legkevesebbet írnak és beszélnek, pedig hozzávetőleges számítás szerint 150.000 lelkes tömeget képvisel Romániában." Testi alkatában fejletlenebb, "... hagyomány szerint nagyon sok olyan egészségügyi szabályt követ, amelyek némileg védik a betegségektől." A hit terén "Ma a legtöbb falusi ifjú a vasárnapi iskolák áhítatán és üde levegőjében tanulta megszeretni Istenét és Megváltóját." Műveltségük viszont hanyatlott. A helyzeten változtatni közvetlenül a falú vezetői tudnak, "Közvetett teendő a középosztályunk magyar kisebbségi öntudatának és kötelességeinek a felismertetése, hogy ez öntudatlanul is hasson vissza építőleg a falura!", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falusi ifjúság.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 65-68.

JANCSÓ Béla dr. "Falú-monográfiák". "A brassói Ágisz . szövetkezet közművelődési szakosztálya magáévá tette az Orbán Balázs-jubileum alkalmával elindult székelyföldi vágyat, hogy az ő emlékét a hozzá legméltóbb módon, a Székelyföld új monografikus feldolgozásával örökítse meg. Az új terv kibővíti az Orbán Balázs elgondolását és kimondja: "Fel kell mérni az erdélyi magyarság helyzetét egy új és a mai viszonyoknak megfelelő monográfia elkészítésével. ... a megbízott szerkesztőbizottság tagjai: Elekes György dr., Kacsó Sándor, Kőrösi K. Sándor és Szécsi Sándor.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Hungarológia. Székelyföld. Monográfia.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 68-71.

ERDŐ János A Székely Társaság Szakosztálya és az eljövendő főiskolás élet. Főiskolás élet. "A magyar főiskolás ifjúság évekig tartó küzdelmek között próbálta kivinni a jogszemélyiséggel bíró magyar egyetemi egylet alakítását. Az egyetemi szabályzat ennek lehetőségét nem adta meg. Így a főiskolás ifjúság a különböző felekezeti egyesületekben tömörült.... A főiskolások tömörítésének parancsoló szükségességéből alakult meg a Sz.T.F.Sz.... A szakosztály most új utakon próbál elindulni.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek. Román tanügyi törvény.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 71-72.

*** Az IKE kilencedik főiskolás konferenciája, Nádasdarócon (Kolozsm.) lesz. [Főiskolás élet.], Előadók: dr. Kristóf György, M. Nagy Ottó, Vita Sándor, Brüll Emánuel, Vita Sándor, László Dezső, Tavaszy Sándor, Sas Kálmán, Debreceni László, Maksay Albert., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 72.

*** A Székelyek Kolozsvári Társaságának Főiskolás Szakosztálya május 31-én este 8 órakor tartotta meg évi rendes tisztújító közgyűlését. [Főiskolás élet.], Közlemény., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 72-73.

LÁSZLÓ Dezső Pályaválasztási tanácsadó és főiskolai tájékoztató. Szerkesztette a kolozsvári magyar főiskolás testületek kiküldött szerkesztőbizottsága. Cluj-Kolozsvár, 1934. Kiadja a Székelyek Kolozsvári Társaságának Főiskolás Szakosztálya. 120 oldal. 16-od rét. [Pályaválasztás-elhelyezkedés.], "...ez a füzet pedig, amelyet lapunk kezdeményezésére az összes kolozsvári magyar főiskolás alakulatok vezetősége állított össze, ma azt a szomorú igazságot hozza, hogy alig van ebben az országban olyan pálya, ahol az egyetemen szerzett diplomájával a magyar fiatalság életet tud teremteni.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Pályaválasztás. Elhelyezkedés.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 73-74.

FOGARASI Géza dr. A magyarországi főiskolai hallgatók szociális és tanulmányi viszonyai az 1932-33 tanévben. [Szemle.], "A Magyar Statisztikai Szemle" 1934. febr. számában dr. Jánki Gyula hosszú és statisztikai táblázatokkal alátámasztott cikkben foglalkozik a magyarországi főiskolások szociális és tanulmányi viszonyaival. A legfőbb probléma ott is az egyetemi évekhez szükséges költségek előteremtése, továbbá az elhelyezkedés., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Főiskolás fiatalok. Gyakorlati szociális problémák. Magyarország. Statisztika.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 74-75.

VITA Zsigmond A németországi falu-kérdés. [Szemle.], "Stuttgartban a Neue Deutsche Generation című sorozatban csinos füzetek jelentek meg, melyek a magát kereső ifjúság kérdéseit tárgyalják. Az egyik utolsó számában Hans v. Thünen foglalkozik a német falu és a telepítés kérdésével.", [Szakcsoport: Európa története. Németország. Német falu.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 75-76.

B.S. "Gând românesc" áprilisi számában Victor Jinga, a helybeli gazdasági akadémia tanára, ismerteti dr. Gh. Dragoş könyvét az erdélyi szövetkezeti mozgalom történetéről. (Dr. Gh. Dragoş: Cooperaţia în Ardeal, istorie, situaţia actuală, perspective. Imprimera Naţională, Bucureşti, 1933. pag. 198.). [Szemle.], [Szakcsoport: Gazdaság. Erdély. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 76.

*** A dési IKE (kisakadémia) erdélyi előadássorozata... [Szemle.], Előadók: Knizsek Károly, Benedek Géza, Godra Erzsébet, Benedek Géza, Szabó Izabella, Léber Erzsébet, dr. Jancsó Elemér, ifj. Parádi Ferenc, dr. Bene Ferenc., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 76.

*** Az Erdélyi Fiatalok pályázatai a középiskolát most végző magyar fiúk és leányok számára. Az alábbi tárgykörökben: Magyar irodalom; magyar művelődéstörténet; a falú-kérdés; az ifjúsági-kérdés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Iskolán kívüli nevelés és oktatás.], V. évf., 1934, nyári szám, (2. negyed), p. 77.

JANCSÓ Béla dr. A végzett ifjúság kérdéseinek tükrében. "Kiért az életbe a romániai új magyar nemzedék első összefüggő rétege, első vonulata és az erdélyi magyar nyomorúságok és bajok minden kérdése feléje mered. ... Tervbe vettük, s jelen számunkkal meg is kezdjük a végzett intellektuális ifjúság szakmai kérdéseinek részletes feltárását és feldolgozását.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 77-79.

FERENCZI Sándor dr.: Az erdélyi fiatal magyar tanár-nemzedék és a "Capacitate" vizsga. "Az eddig lezajlott capacitate vizsgák tanulságai szerint a kisebbségi jelöltek 99%-os bukásának az volt az oka, hogy azokat úgy tekintették, mint állami tanszékre pályázó jelölteket. Már pedig a törvény szerint az állam köteles lévén a sikeresen vizsgázott tanárokat elhelyezni, nyilvánvaló dolog, hogy csak annyit engedtek át, amennyi üres tanszék volt az állami iskolákban s ide is elsősorban román nemzetiségűeket. ... Egyházaink autonóm jogaira és ama tényre való tekintettel, hogy felekezeti iskoláink semminemű államsegélyt nem élveznek, méltányosnak tartanók egy külön, csak a felekezeti tanárokat vizsgáztató bizottság kiküldését, melybe egyházi főhatóságunk is elküldhetné a maga képviselőjét.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Tanárképzés. Román tanügyi törvény. Elhelyezkedési lehetőségek. Magyarellenesség.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 80-83.

BACZÓ Gábor A kolozsvári magyar ügyvédjelöltek néhány kérdése. "Az egyetem padjai közül egy-két éve kerültünk ki....Mindössze 15-en vagyunk Erdély legforgalmasabb városában, ahol több mint 250 ügyvéd van, mégis a legnehezebb elhelyezkedési lehetőségek kínálkoznak számunkra. Tényleges ügyvédi gyakorlatot mindössze nyolcan folytatunk..."., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 83-84.

GYÖRKE Árpád dr.; GSPANN Károly dr.: A fiatal erdélyi magyar orvosi nemzedék elhelyezkedésének kérdése. "...az elhelyezkedés kérdése. Az álláshalmozási törvény az orvosi nemzedéknek hozzá fűzött reményeit nem váltotta be, mert végrehajtani nem lehetett. A már állásokban levő kollegák inkább lemondanak a fizetésről, de az állásról nem. A megürülő kevés állás pedig még a többségi kollegákat sem tudja mind fölvenni. A gazdasági válság viszont a másik szokott megélhetési módot, a magángyakorlatot csaknem a semmivel tette egyenlővé s így a fiatal kisebbségi orvosok a legreménytelenebb helyzetbe kerültek.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 84-85.

PARÁDI Ferencz ifj.: A kisebbségi gyógyszerészek mai és holnapi lehetőségei. "Kisebbségiekre nézve tanulmányi szempontból hátrányos, hogy Bukarestbe kell menjenek egyetemre, ahol sokkal nehezebb a megélhetés, de elhelyezkedés szempontjából még hátrányosabb az, hogy a fogyasztó közönséget a magángyógyszertárak köréből a hivatalos patikák felé terelik, ahol nem alkalmaznak a lakossággal arányosan kisebbségi gyógyszerészeket is.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 86-87.

DEBRECZENI László Gyökérbajok az iskoláztatásban. "Bajok": elemi iskola: nincs benne szervesen a falú életében. "Amolyan szükséges rossznak tekinti a falú, ahova muszáj küldeni a gyerekeket." Mert..."az iskola csak a tanítás technikáját szolgálja, de elhagyja a mélyebb művelést. A középiskolában meghalványodik az intézményi szerep,.. a tanárszemélye kerül előtérbe" de sajnos, kevés a jó középiskolai tanár. "...a főiskolán tanulók [számára pedig meg kell szervezni] a művelődését elősegítő külső kereteket.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 87-90.

KÁRPÁTI Lajos Az "Aranyosszéki tervek" és az AVE. [Vidékfejlesztő szövetkezetek.], "A romániai magyar szövetkezetek életében új utakat mutatott meg Balázs Ferenc, a világot járt unitárius pap, az Erdélyi Fiatalok vezéregyénisége. Falujában: Mészkőn, olyan szövetkezetet alapított, mely az élet legfontosabb megnyilatkozásainak mind szolgálatába kíván állni: szervezi a gazdasági életet, de ugyanakkor a falu kulturájáért népfőiskolát létesít." [AVE = Aranyosvidéki Vidékfejlesztő Szövetkezet]., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy. Balázs Ferenc.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 90-92.

NAGY János A brassói "Ágisz." [Vidékfejlesztő szövetkezetek.], "Mintegy két évvel ezelőtt alakult meg az Ágisz Brassóban szerény keretek között. Megindításában az egyik főtényező Kacsó Sándor, a kitűnő hírlapíró volt, aki nem lankadó lelkesedéssel hozta össze az eszme munkásait. Az Ágisz célkitűzése az élet legfontosabb szükségleteinek szövetkezeti alapon való szolgálata.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Szövetkezetügy.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 92-93.

CSABA Rezső Szabó Dezső. [Új magyarság.], "Szabó Dezső a vereczkei szoros magyarságát kibontja ezer év sok hazugsága alól. Evangéliuma a magyar paraszt. A termő élet gyökere. Ezt keresi az osztályhierarchia, a szertartásos hazafiság, a dogmatizált államélet, a tömjénes politika, a szobros és zászlós külsőségek mögött.", [Szakcsoport: Hungarológia. Erdély. Magyar falu. Szabó Dezső.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 94-95.

JANCSÓ Béla dr. Szabó Dezső=Füzetek. [Új magyarság.], "Nyolcadrét alakú, 68 oldalas kis könyvek. Az első füzet "A kötél legendája"; "Mosolygók", adja a címet a második füzetnek. A novemberi füzet: A magyar paraszt a magyar kultúrában." Az írások elemzése., [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar paraszt. Szabó Dezső.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 95-97.

*** Németh László: "Debreceni Káté"-ja. [Új magyarság.], Lapjában, a "Tanu" ban jelent meg. Olyan létfontosságú kérdésekre keres választ mint pl.: "mit követel a kor a magyarságtól?", "Valószínű-e, hogy a magyarság helyt fog állni?", "Hogy állhat helyt a magyarság?", A faji gondolatra kell hát felesküdnünk?", "Mi történik, ha feladatunknak nem felelünk meg?", [Szakcsoport: Hungarológia. Magyar irodalomtörténet. Németh László.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 97-99.

LÁSZLÓ András A Sz. T. Főiskolás Szakosztályának munkaterve. [Főiskolás élet.], A Székely Társaság Főiskolás Szakosztálya munkaterve. Nagy súlyt fektetnek a diáksegélyezés lehetőségeinek a javítására és a kolozsvári magyar főiskolás egyesületek közötti együttműködésre. Folytatódik a székely tárgyú előadássorozat is., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 99-100.

NAGY Ödön Szász Ferenc, 1908-ban helyettes tanár... [Csillámok a homokban.], "... a marosvásárhelyi ref. kollégiumból a következőket látja meg: a református tanári kar hitetlen, kicsinyes, marakodó és családi politikát űz, ami azt jelenti, hogy az ifjú tanárok elhelyezkedésénél nem a képzettség és rátermettség dönt, hanem a rokoni összeköttetés.: "A mi dolgainkról" és "Felelet az öreg prófétának" c. füzet alakú röpirataiban fejti ki véleményét. E két röpirat ismertetése., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Marosvásárhely.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 101-102.

NAGY Ödön "Református ifjúság". [Erdélyi magyar ifjúság.], "Egy évvel ezelőtt, 1933. októberében egy ifjú református pap házalta végig egyházának kolozsvári papjait, tanárait és hivatalnokait, hogy pártoló előfizetőket gyűjtsön a földműves ifjúság számára készülő lapjának. Az újság 1933. nov. 1-én meg is jelent nagy nyolcadív-alakban 8 oldalon." A szerkesztő Pálffy Károly, az Erdélyi Fiatalok főmunkatársa. A lap utat mutat a falú ifjúságának., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Falusi fiatalok. Sajtóügy.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 102-103.

dL A kolozsvári székely alkalmazottak lapot indítottak. [Erdélyi magyar ifjúság.], A szám ismertetése., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy. Kolozsvár], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 102-103.

*** A kalotaszegi főiskolás ifjúság szept. 8-9-én Magyarkiskapuson kétnapos konferenciával állott be abba a munkába, mely minden erdélyi magyar részletkérdésnek a közös köztudatig való feldolgozását, s minden tennivaló irányában gyakorlati tevékenységet is akar és munkál. Kós Károly irányítására és ihletésére, s többek, köztük Albrecht Dezső buzgóságára 15 kalotaszegi születésű magyar főiskolás vette számba szűkebb szülőföldje iránti kötelességeit. [Erdélyi magyar ifjúság.], Előadók: László Dezső, Kós Károly, Tulogdy János, Albrecht Dezső., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 104.

*** Az Erdélyi Szemle, S. Nagy László lapja huszadik évfolyamába lépett. [Erdélyi magyar ifjúság.], Ismertetés., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 104.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék