újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    A nemzedékváltás kérdései - 28 tétel
 

BALOGH Edgár A regösjárástól a szociográfiai intézetig. [Cikk.], A szerző a felvidéki magyar diákmozgalmak elindítója, a pozsonyi Sarló elnöke. A Sarló-mozgalom dolgozta ki a kisebbségi magyar ifjúság világszemléletének alapjait. A csehszlovákiai új magyar nemzedék akkor született meg, amikor a prágai, brünni és a pozsonyi főiskolás cserkészek Szent György Köre a parasztság, a falu felé fordult. Ezek a cserkészek barangolták be a Kisalföldet, a Vízközt, Csallóközt, Mátyusföldet, Garamvölgyet, a palóc nyelvszigetet és népszokásokat, játékokat, rigmusokat gyűjtöttek. Iskolákban tartottak mesedélutánokat, míg politikailag gyanússá, irredentizmussal megbélyegzetté vált a regös mozgalom. A gombaszögi tábor jelentősége., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. A nemzedékváltás kérdései. Folklór. Csehszlovákia.], I. évf., 1930, 6. szám, (június), p. 82-85.

*** A Tizenegyek antológiájának évfordulójára. [Szemle.], 1923-ban "Versek, elbeszélések, tanulmányok tizenegy erdélyi fiatal írótól" címmel 12 íves kötet jelent meg, melyben induló fiatal írók: Dobai István, Finta Zoltán, Jakab Géza, br. Kemény János, Maksay Albert, Mihály László versekkel, Kacsó Sándor, Szent-Iványi Sándor, Tamási Áron novellákkal, Balázs Ferenc és Jancsó Béla együttesen álltak ki a nyilvánosság elé., [Szakcsoport: Magyar irodalom. Versek. Elbeszélések. Nemzedékváltás kérdései. Tizenegyek.], I. évf., 1930, 6. szám, (június), p. 99-100.

SZILÁGYI Olivér Mit kívánunk középiskoláinktól? [Cikk.], A felekezeti iskolák válsága. Szükség van egy etnikailag és szociálisan képzett magát fegyelmezni tudó új kultúrnemzedékre., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Nevelés és oktatás. Felekezeti iskolák. A nemzedékváltás kérdései.], I. évf., 1930, 7. szám, (október), p. 109-111.

LÁSZLÓ Dezső A hiányzó tizenöt korosztály. [Cikk.], A húszévesek és a negyven évesek közül hiányoznak az összekötő harminc évesek. A két nemzedék között nagy a szakadék. De a negyven éven felüliek sorai is megritkultak az expatriálás következtében. A főiskolások a legértékesebb eleme az erdélyi magyarságnak., [Szakcsoport: Hungarológia. A nemzedékváltás kérdései. Főiskolás fiatalok.], I. évf., 1930, 8. szám, (november), p. 126-127.

JÁRAI István Apák és fiak. Előadás az Erdélyi Fiatalok nagyenyedi estélyén. "A világháború súlyos megpróbáltatást hozott a magyarságra és ezen belül is a kisebbségi magyarságra. A magyar ifjúság történelmi hivatása. Ez az ifjúság más értékeket keres múltunkban mint aminőket apái találtak.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Nemzeti érzelmek. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 2. szám, (február), p. 25-27.

JANCSÓ Béla Spectator: Az ifjúság válsága. [Apák és fiak.], Spectator az ifjúság iránt nem sok bizalmat mutató cikkének bírálata. Spectator cikkének végakkordja mégis reményt keltő: "Hagyni kell, hogy az ifjúság a saját feladatát elvégezze: kötelessége van önmagával és a fejlődéssel szemben. De mindenki másnak is vállalnia kell körülötte a köteles tennivalót.", [Szakcsoport: Magyar ifjúság. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 2. szám, (február), p. 40-41.

JANCSÓ Elemér Dr. A régi és az új magyarság harca. A Móricz vita. A magyar fiatalok "Egyrészt harcolunk politikai és kulturális jogaink megadásáért a hivatalos hatalommal, másrészt szembeszállunk azokkal is, akik kisebbségi jövőnket nem a munkára, hanem légvárakra építik"..."Az új magyarságért küzdünk, amelyért oly hasztalan küzdött néhai Ady Endre és reménytelenül harcol Szabó Dezső és Móricz Zsigmond is.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 4. szám, (április), p. 65-67.

JANCSÓ Béla A mai európai fiatalság útja. [Szemle.], "Az Erdélyi Helikon 1931. évi 1, 2. és 3. számában fenti összefoglaló címen cikksorozat jelent meg. Bányai Baumgarten László a francia, dr. E. Kolbenheyer a német, Prof. Giacomo Bascopé az olasz, Weörös Gyula a svéd, észt és finn, T. Rebreanu a román, Borsódi Ferenc a jugoszláv, Jancsó Béla az erdélyi magyar, Vernon Duckworth Barker az angol, dr. Walter Maas a lengyel, Kessler Balogh Edgár a csehszlovákiai magyar és ifj. Papp Géza a magyarországi magyar ifjúságról írnak.", [Szakcsoport: Európai fiatalok. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 4. szám, (április), p. 80-82.

*** A "Magunk revíziója" körül. [Szemle.], Makkai Sándor: Magunk revíziója. c. munkája körüli viták áttekintése., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Hungarológia. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 4. szám, (május-június), p. 113.

LÁSZLÓ Dezső Csőd. A régi világ teljes csődje. Választ keres a cikk írója a kérdésre, hogy ki a felelős ezért., [Szakcsoport: Európa története. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 8-10. szám, (november-december), p. 141-143.

L.D. A holnapi Erdély. (A mai erdélyi magyar ifjúság) Asztalos Miklós cikke a Magyar Szemle 1931 3. számában. [Szemle.], Tíz oldalas tanulmány az erdélyi magyar ifjúságról. Méltatja az Erdélyi Fiatalok munkáját., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Erdély. A nemzedékváltás kérdései.], II. évf., 1931, 8-10. szám, (november-december), p. 155-156.

LÁSZLÓ Ferenc Húszévesek és harmincévesek. "... az egyetemi ifjúság nem politizálhat. A harmincas generáció politizálni kívánó részei tehát így önként az idősebb generációkhoz kell csatlakozzanak. Viszont a gazdasági, társadalmi és kulturális téren dolgozni akarók előtt semmi akadály sem áll fenn arra nézve, hogy a húszévesek kifejlett mozgalmaihoz csatlakozva, velük együtt alkossák az igazán új, mert új gondolatokat és programot hozó erdélyi magyar nemzedéket.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Világnézet. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései.], III. évf., 1932, 1-2. szám, (január-február), p. 15-16.

JANCSÓ Béla Főiskolás kérdések egysége. [Főiskolás problémák.], Az ifjúság maga szeretné megoldani problémáit, autonómiát akar magának szerezni, de ez nem azt jelenti, hogy az idősebb nemzedéket kizárják., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései.], III. évf., 1932, 3-4. szám, (március-április), p. 41-46.

ANGYAL Andor A húszévesek és harmincévesek kérdéséhez. Hozzászólás László Ferenc: Húszévesek és harmincévesek című cikkéhez. "Igazi harmincas mozgalom nincs, mint ahogyan lényegében húszas sincs, csak egyetemi nevelés. Innen ki kell zárni a politikát... Létre kell hozni a közeledést a különböző évesek között, hogy - mire megvénülünk - az a 15 évnyi kor és véleménykülönbség éppen úgy elenyésszen, amint az a régi, idejétmúlt kényelmesség és cselekvési iszony is, remélhetőleg el fog tűnni.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései.], III. évf., 1932, 3-4. szám, (március-április), p. 46-48.

SZILÁGYI Olivér dr. Intellektuelek a válaszúton! Az intellektuel az Ókortól napjainkig. A jelen megváltozott körülményei. "Az intellektuelek egy mindnyájukat nemzetközileg is átfogó osztályszolidaritás hiányában válaszúton vannak mindenütt, ...Az erdélyi magyar intellektuelek gyökérzete pedig az erdélyi magyarság és annak alaprétege: a falu. Ennek szükséglete, igényei, életformája és pszychéje szabja meg az öntudatos új erdélyi magyar intellektuel útját.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. A nemzedékváltás kérdései. Társadalmi osztályok. Értelmiség.], IV. évf., 1933, tavaszi szám, (1. negyed), p. 17-20.

*** Az Astra előadássorozata Erdély kérdéseiről. [Szemle.], A tíz előadásból álló sorozatot az Astra keretén belül működő Gând românesc csoport rendezi. Előadók: dr. Sabin Manuilă, dr. Victor Jinga, Ion Breazu, Ion Chinezu, Petre Suciu, dr. L. Daniello, N. Săulescu, Emil Puşcariu, I. Gheorghel, Valer Puşcariu., [Szakcsoport: Román történelem. Erdély. Társadalompolitika. A nemzedékváltás kérdései.], IV. évf., 1933, téli szám, (4. negyed), p. 107.

*** Az új és a régi Erdélyi Fiatalok. "Az Erdélyi Fiatalok új: mint a romániai új magyar nemzedék egyetlen, független lapja, ennek új öntudatával fog hozzá a romániai magyarság összes kérdéseinek vizsgálatához....de az Erdélyi Fiatalok a régi: mert ezeknek a kérdéseknek az új magyar nemzedék öntudatával való vizsgálódásánál nem felejti el, hogy mindezek az ország és az egész világ kérdéseivel összefüggenek.... és az Erdélyi Fiatalok a régi: mert továbbra is szerves alkotórészének érzi az új magyar nemzedék állandó erőtartalékát: a főiskolás életet, összes szervezeti és szellemi kérdéseinek előiskoláját.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. A nemzedékváltás kérdései. Sajtóügy.], V. évf., 1934, tavaszi szám, (1. negyed), p. 1.

TONK Emil Az új főiskolás nemzedék feladatai. [Főiskolás élet.], "A kérdések felvetése még nem jelenti a kérdések megoldását is. A legtermészetesebb folytatása a főiskolás célkitűzéseknek az lesz, amelyik hangyaszorgalommal fog hozzá az erdélyi élet viharában a maga kérdései feldolgozásához. ..1. közös munkával reáirányítani a főiskolások figyelmét az élet elkerülhetetlen kérdéseire, a kérdések alapos feldolgozása alapján. 2. Egyéniségeket adni a magyar közösségek számára"., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései.], V. évf., 1934, tavaszi szám, (1. negyed), p. 27-29.

*** A Tizenegyek estélye hatalmas sajtóvisszhangot keltett. [Szemle.], Spectator az Ellenzékben ír, Szentimrei Jenő "az új idők életiskolájának első nemzedékének" nevezi őket, a budapesti Magyar Hírlapban Ligeti Ernő írt hosszabb cikket. Az estélyen előadást tartott: dr. Jancsó Béla, Szent-Iványi S., Dobai J., Br. Kemény J., Balázs F., Kacsó S., Tamási Áron, László Dezső. Versek: Maksay A., Jakab G., Mihály L. És Finta Z., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Magyar kisebbség. Tizenegyek. A nemzedékváltás kérdései.], V. évf., 1934, tavaszi szám, (1. negyed), p. 35-36.

JANCSÓ Béla dr. A végzett ifjúság kérdéseinek tükrében. "Kiért az életbe a romániai új magyar nemzedék első összefüggő rétege, első vonulata és az erdélyi magyar nyomorúságok és bajok minden kérdése feléje mered. ... Tervbe vettük, s jelen számunkkal meg is kezdjük a végzett intellektuális ifjúság szakmai kérdéseinek részletes feltárását és feldolgozását.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései. Elhelyezkedési lehetőségek.], V. évf., 1934, őszi szám, (3. negyed), p. 77-79.

JANCSÓ Béla dr. Szabó Dezső és Szekfü Gyula. "1934-ben Budapesten "Három nemzedék és ami utána következik" címen, hivatalos kiadásban jelent meg Szekfü Gyula könyvének új kiadása. S azóta divatba jött Magyarországon a fenti összehasonlítás, mégpedig a Szabó Dezső rovására.... Szabó Dezső a primer jelenség, az alkotás, a megérzés, az iránymutatás. Szekfü a másodlagos, az események után járó megállapítás. Organikusan összehasonlíthatatlanik.", [Szakcsoport: Magyar társadalom. A nemzedékváltás kérdései.], VI. évf., 1935, tavaszi szám, (1. negyed), p. 10-17.

*** A lojalitás hiánya mikor valaki egy lefolyt tárgyalásról a másik fél belegyezése nélkül közöl valamit a nyilvánossággal. Ezt a hibát követte el dr. Jancsó Elemér, mikor a Független Újság okt. 4.-i számában "A Vásárhelyi Találkozó margójára. - Az új erdélyi magyar nemzedék útja a széttagoltságtól az egységkeresésig" című cikkében egyoldalúan nyilvánosságra hozta azokat a tárgyalásokat, amelyeket az úgynevezett Ady Endre baráti kör nevében Mikó Imrével és Szencei Lászlóval együtt velünk folytatott." [Magunk revíziója.], [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Világnézet. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 11.

*** A Vásárhelyi Találkozó. "Lapunk a Vásárhelyi Találkozó előtt különvéleményt jelentett be a találkozó megrendezését illetően. Mivel az előkészítő bizottság azt a különvéleményt nemcsak hogy nem fogadta el, hanem még csak tárgyalásra sem méltatta." Indokolja a cikk a meg nem jelenést. "A találkozóra tudomásunk szerint körülbelül 400 egyén kapott magánszemélyként meghívót. A találkozón 187 meghívott jelent meg." Bírálja a hozott határozatokat., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 12-15.

Az ERDÉLYI FIATALOK SZERKESZTŐSÉGE Az Erdélyi Fiatalok szerkesztőségének válasza a "Vásárhelyi Találkozó" előkészítő bizottságának nyilatkozatára. "Szerkesztőségi tagjaink távolléte miatt csak most tudtuk letárgyalni az u.n. Vásárhelyi Találkozó előkészítő bizottsága nevében Tamási Áron, Nagy István, dr. Asztalos Sándor, Jordáky Lajos, Petrovay Tibor és Vita Sándor által aug. 18. kelettel aláírt és napilapjainkban közzétett nyilatkozatot. Ez a nyilatkozat számos tévedést és lapunk elleni vádat tartalmaz." Részletes helyzet-elemzés és cáfolat., [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 15-18.

*** Fiatal erdélyi írók brassói bemutatkozása. [Szemle.], "Az új erdélyi írónemzedék képviselői október 24-én Brassóban mutatkoztak be....Az estélyen Abafáy Gusztáv, Bözödi György, Flórián Tibor, Kiss Jenő, Nagy István, Szabédi László, I. Szemlér Ferenc, Szenczei László, Vásárhelyi Z. Emil, Wass Albert vettek részt, míg a távollevő Jékely Zoltán, Kolozsvári G. Emil, Kováts József és a nemrégiben elhunyt Koós-Kováts István műveiből szemelvényeket mutattak be." Hír., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. A nemzedékváltás kérdései. Brassó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 27.

*** Tizenöt éve jelent meg a Tizenegyek Antológiája. Tizenegyek antológiája az uralomváltozás után a legelső kollektív transsylvániai ifjúsági megmozdulás. Az antológia megszervezője és megvalósítója Balázs Ferenc. "De a Tizenegyek egy kivételével (Mihály László) mind Transsylvániában telepedtek le, már e sorsvállalással is példát mutattak az ifjúságnak a helytállásra és társadalmi, szövetkezeti és kulturális szervezőmunkával lettek úttörői az irodalmi öntudatosodást nyomon követő ifjúsági öntudatosodásnak.", [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. Antológia. A nemzedékváltás kérdései.], IX. évf., 1938, 2. szám, p. 10.

*** A fiatal írók mozgalmához. [Szemle.], "Nyitott kapukat döngetnek a fiatal írók, mikor egyéni érvényesülésüket a mai beérkezettek részéről akadályoztatva látják. Nyissunk ki bármely folyóiratot vagy napilapot, az ő cikkeik, verseik, novelláik vannak benne többségben." A cikk idézi Szentimrei Jenőt, Kovács Katona Jenőt, Szemlér Ferencet, Balogh Edgárt., [Szakcsoport: Magyar irodalomtörténet. A nemzedékváltás kérdései. Sajtóügy.], IX. évf., 1938, 2. szám, p. 23.

*** Legyen már vége a kétértelműségnek és felelőtlenségnek! [Magunk revíziója.], "Dr. Jancsó Elemér, Venczel József, Szűcs Elemér, Vita Sándor, Albrecht Dezső, Dr. Asztalos Sándor, Teleki Ádám és Tamási Áron aláírásával nyilatkozat jelent meg a Keleti Újság 249. számában válaszként a Keleti Újság 247. számában megjelent "Egy évforduló" című cikkre. A nyilatkozat mindenekelőtt cáfolja a Vásárhelyi Találkozó feloszlásának tényét.", [Szakcsoport: Hungarológia. Nemzeti érzelmek. A nemzedékváltás kérdései. Vásárhelyi Találkozó.], IX. évf., 1938, 3-4. szám, p. 19.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék