újvári mária
Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940

 

       bibliográfiák   » Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
    év 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940
 
  szerző a b c d e f g h i j k l n o p r s t u ü v w z  
  tárgymutató 1 a b c d e f g h i j k n o ö p r s t u ü v x z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű    
  szűkítés -    
    Világnézet - 19 tétel
 

LÁSZLÓ Dezső Az erdélyi magyar ifjúság lelki arca. [Cikk.], Az erdélyi magyar ifjúság világnézete, ideológiája, küldetése., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Főiskolás fiatalok. Világnézet.], I. évf., 1930, 1. szám, (január), p. 3-5.

*** Az IKE. (Ifjúsági Keresztyén Egyesület Kolozsvár. Református Theologia) ez évi szokásos szombat esti megbeszélései első ciklusában világnézeti kérdésekkel foglalkozott. [Egyesületi élet.], László József, Biró Sándor, László Dezső, Kristóf György, Ady Béla előadásai., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Ifjúsági egyesületek. Világnézet. ], I. évf., 1930, 1. szám, (január), p. 15.

CSŐGÖR Lajos A jövő egység útjai. [Cikk.], A szocializmus megismerésének szükségessége. "Osztályjellege s materializmusa miatt sem lehet jövője minden magyarnak, de úgy érezzük, hogy meg kell ismerjünk minden világnézetet, amely elválaszt egymástól, hogy a megismerés közeledést teremjen.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Politikai ideológia. Vilégnézet.], I. évf., 1930, 5. szám, (május), p. 65-66.

*** Dr. Imre Lajos: Az ifjúság válsága. (Az Ifjú Erdély kiadása. 30 lej.). [Apák és fiak. (A rovat a nemzedékek egymáshoz való viszonyát tárgyalja).], A munkában feltárul az ifjúság általános tartalmi és formai jellemzésén túl a kor ifjúságának világképe, szociális helyzete, gazdasági helyzete és nehézségei, erkölcsi és vallásos életfelfogása, a falusi, munkás és tanuló ifjúság jellemképe, új megoldási lehetőségek feltárása., [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Világnézet. Gyakorlati szociális problémák.], I. évf., 1930, 7. szám, (október), p. 121-122.

ROHONYI Vilmos Az ifjúmunkásmentés kérdéséhez. Magyarországi és utód-államokbeli magyar társadalomban a süllyedő középosztály új orientáció keresése mellett fellelhetőek az új szociális zajlás jelei is. A székely tanonc-ifjakat nem kiragadni kell a szociáldemokrata ifjúmunkásképzés befolyása alól, ahogyan azt a Székely Társaság ifjúsági szervezet előadásán elhangzott, hanem a csehszlovákiai Sarlóhoz és a magyarországi Bartha Miklós Társasághoz hasonlóan, feladni a patriarchalis vezető középosztálykodást és beleolvadni a magyarság termelő osztályainak érdekközösségébe., [Szakcsoport: Magyar fiatalok. Világnézet. Munkásfiatalok.], II. évf., 1931, 1. szám, (január), p. 12-14.

VÁMSZER Géza Az erdélyi szász ifjúság. A világháború után az erdélyi szászoknál is jelentékeny eszmei változások álltak be, annak ellenére, hogy azelőtt is kisebbségi sorsban éltek. A mai szász ifjúság új szervezeti formák között igyekszik célkitűzéseit elérni. A háború előtt egységes, zárt diák-típust mutattak, mely differenciálódott. Jelenleg négy új diák-típust lehet megkülönböztetni. Mindannyian elég jól megtanultak románul, a magyar nyelvet már az idősebb nemzedék is kezdi elfelejteni. A szászoknál is nagy a világnézeti különbség apák és fiúk között. Az ő elhelyezkedési lehetőségeik is nehezek., [Szakcsoport: Nemzeti kisebbségek. Szász kisebbség. Főiskolás fiatalok. Világnézet.], II. évf., 1931, 3. szám, (március), p. 51-54.

LÁSZLÓ Dezső A főiskolás ifjúság és a politikai pártok. [Szemle.], "Semmiképp sem időszerű és célszerű az ifjúság politikai pártokba való megszervezése, vagy bekapcsolása." "...Egy dolog egészen bizonyos: az ifjúság feltétlenül nemzeti alapokon álló politikai programot fog vallani,...", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Világnézet. Politikai pártok.], II. évf., 1931, 3. szám, (március), p. 62-63.

BIRÓ Sándor A francia ifjúság gondolkozása. Nem homogén ifjúság. Győztes nemzet ifjaiként nacionalisták, szélsőségesen öndicsérők. Ez pragmatizmussal és cinizmussal társul. Innen van, hogy a világpolitikában tájékozatlan a francia diák. A szélsőséges nacionalista mozgalom, az "Action Française" egyre népszerűbb a diákság körében., [Szakcsoport: Francia ifjúság. Főiskolás fiatalok. Franciaország. Világnézet.], II. évf., 1931, 4. szám, (április), p. 72-74.

MÉLIUSZ N. József A német ifjúság harca. Gazdasági válság, melyet súlyosbít a nagyhatalmaknak fizetendő háborús jóvátétel 36 milliárd márka értékben. Az egyetemi képzés csupán a legtehetősebb rétegek monopóliuma. A szegény sorsú diákok érdekképviseleteket hoztak létre. A német ifjúság a megoldást a munkában látja., [Szakcsoport: Német ifjúság. Főiskolás fiatalok. Németország. Világnézet.], II. évf., 1931, 4. szám, (április), p. 74-76.

LÁSZLÓ Ferenc Húszévesek és harmincévesek. "... az egyetemi ifjúság nem politizálhat. A harmincas generáció politizálni kívánó részei tehát így önként az idősebb generációkhoz kell csatlakozzanak. Viszont a gazdasági, társadalmi és kulturális téren dolgozni akarók előtt semmi akadály sem áll fenn arra nézve, hogy a húszévesek kifejlett mozgalmaihoz csatlakozva, velük együtt alkossák az igazán új, mert új gondolatokat és programot hozó erdélyi magyar nemzedéket.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Világnézet. Főiskolás fiatalok. A nemzedékváltás kérdései.], III. évf., 1932, 1-2. szám, (január-február), p. 15-16.

LÁSZLÓ Dezső Az Erdélyi Fiatalok világnézeti függetlenséget hirdet. "Az ifjúság el fog jutni a maga világnézetére.... A nehezebb utat válasszuk: keresünk. Amire eljutunk, az a mienk lesz. Mindezt azért írtam, mert az Erdélyi Lapokban Márton Áron azt mondja, hogy mi ezt a függetlenséget csak a katholikus világnézettel szemben valljuk, más világnézetekkel szemben nem vagyunk ilyen tartózkodók. Márton Áront egyre kérjük. Higyje el, hogy őszinte emberek vagyunk. A magunk útján járunk. Egyik oldalra sem mérünk más mértékkel.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar ifjúság. Sajtóügy. Világnézet. Márton Áron.], III. évf., 1932, 3-4. szám, (március-április), p. 29-30.

LÁSZLÓ Dezső Nemzet és szocializmus. " Ez a cikk a nemzetet és szociálizmust nem eszmei valóságukban, hanem élettényező mozgalmi mivoltukban szemléli. .. Ezt a mozgalmat szellemileg Marx Károly ideológiája határozza meg. A szociálizmus is egy haladó mozgalom. Mai tiszta típusának az oroszországi kommunizmust tekintem. A szociáldekrácia ennek a törekvésnek egy átmeneti formája csupán. A keresztyén és nemzeti szociálizmus pedig a mozgalom gyökeréről leszakadt korcs hajtások.", [Szakcsoport: Ideológia. Világnézet. Szocializmus. Marx Karl.], IV. évf., 1933, tavaszi szám, (1. negyed), p. 21-27.

*** A Hitel ellentmondásai. [Szavak és tettek.], "1. A Hitel megindulása előtt sem lapunknak, sem munkatársainak nem tett együttműködési ajánlatot, s nem válaszolt lapunknak a régi Hitelhez juttatott együttműködési javaslatára. 2. A Hitel 1. száma lapunkról és munkájáról egy szó említést sem tesz, ami annál különösebb, mert utólagos kijelentései szerint célkitűzései velünk azonosak... A Hitelnek tisztáznia kell ellentmondásait: ha ugyanazt vallja, amit mi, akkor velünk van és nem csinál meghatározatlan célú mozgalmat, amivel az egységet gyengíti.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy. Világnézet.], VII. évf., 1936, nyári szám, (2. negyed), p. 61-62.

*** Az ifjúsági parlament kérdéséhez. [Magunk revíziója.], "Nem új dolog az a fáradozás, hogy egy táborba tömörítsük az erdélyi magyar ifjúság gondolkozó egyedeit. Mi magunk mindig erre törekedtünk. Megindulásunk utáni első esztendeinkben, mi magunk mindent megtettünk egy ilyen egység és együttműködés érdekében. Világnézetek fölött álló, új erdélyi sorsvállalást kereső demokrata liberalizmusunknak két ellenzője volt akkor: az ébredő új katholicizmus és a marxizmus ifjúsága. ... Tavaly Tamási Áron próbált új "cselekvő ifjúsági" frontot hozni össze... Az idén a felvidéki Sarló mozgalomból ismert K. Balogh Edgár kísérelte meg "ifjúsági parlament" formájában összehozni az erdélyi fiatal magyar intelligenciát.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Főiskolás fiatalok. Ifjúsági egyesületek. Világnézet.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 19.

TÓTH Kálmán Gazdaság és filozófia. "A filozófiai, etikai és szociál-politikai elemek, egyszóval a világnézet, a gazdasági élettel szorosan összefüggött úgy a múltban, mint a jelenben is.... A múlt század ötvenes éveiben új eszme indult világhódító útjára: a szocializmus, melyet a kényszer által megvalósított egyenlőség jellemez....a javak egyenlő elosztását követeli. A szabad verseny helyébe az egyeduralmat állítja.", [Szakcsoport: Gazdaságpolitika. Világnézet.], VIII. évf., 1937, 2. szám, p. 20.

*** Kritikai szabadság, vagy a vélemény elfojtása. [Magunk revíziója.], Az Erdélyi Fiatalok és a Brassói Lapok közötti vita A Vásárhelyi Találkozó ügyében.", [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Sajtóügy. Világnézet.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 11.

*** A lojalitás hiánya mikor valaki egy lefolyt tárgyalásról a másik fél belegyezése nélkül közöl valamit a nyilvánossággal. Ezt a hibát követte el dr. Jancsó Elemér, mikor a Független Újság okt. 4.-i számában "A Vásárhelyi Találkozó margójára. - Az új erdélyi magyar nemzedék útja a széttagoltságtól az egységkeresésig" című cikkében egyoldalúan nyilvánosságra hozta azokat a tárgyalásokat, amelyeket az úgynevezett Ady Endre baráti kör nevében Mikó Imrével és Szencei Lászlóval együtt velünk folytatott." [Magunk revíziója.], [Szakcsoport: Magyar kisebbség. Magyar kultúra. Világnézet. A nemzedékváltás kérdései. A Vásárhelyi Találkozó.], VIII. évf., 1937, 3. szám, (3. negyed), p. 11.

LÁSZLÓ Dezső Világnézetünk apológiája. - A mithosz és jelszó vitához - "Még egyre hömpölyögnek annak a vitának hullámai, melyet a transzilvánizmus kérdése körül I.Szemlér Ferenc indított meg a Helikon októberi számában. A vita anyaga kiválóan alkalmas arra, hogy bepillantsunk abba az új gondolkodási módba, amely az utóbbi időben egyre élesebben bontakozik ki fiatalabb szellemi vezetőink sorai között. Ha tömören és röviden kellene ezt az új világnézetet megneveznem, azt mondhatnám róla, hogy racionálizmus és materiálizmus.", [Szakcsoport: Magyar ifjúság. Világnézet. Transzilvánizmus.], IX. évf., 1938, 1. szám, (1. negyed), p. 7-10.

TÓTH Kálmán A világgazdasági élet kialakuló rendszerei. ".... minden korban a kor szelleme, világnézete volt az, mely megszabta a korában élő ember mindennemű tevékenységét, így a gazdaságit is. Napjainkban mi is láthatjuk, mily nagy kihatással vannak a jelszavak folytonos hangoztatása s újabban faji, nemzeti közösségek kívánalmai a gazdasági élet kialakulására." A háború utáni gazdasági rendszerek (szocialista tervgazdaság, fasizmus, a Roosevelt féle "kapitalista tervgazdaság") rövid elemzése., [Szakcsoport: Világgazdaság. Világnézet. Gazdasági rendszerek.], IX. évf., 1938, 1. szám, (1. negyed), p. 13-15.

 
 
további repertóriumok

» A Székely Nemzeti Múzeum periodika katalógusa
» Ellenzék repertórium 1918-1924
» Erdélyi Fiatalok repertórium 1930-1940
» Erdélyi Figyelő repertórium
» Erdélyi Helikon repertórium 1928-1944
» Erdélyi Irodalmi Szemle repertórium 1924-1929
» Erdélyi Iskola repertórium
» Erdélyi Lapok repertórium 1908-1913
» Erdélyi Magyar Hírügynökség repertórium 1983–1989
» Erdélyi Múzeum repertórium (1874-1917, 1930-1937)
» Erdélyi Múzeum repertórium 1938-1947
» Erdélyi Tudósító repertórium 1932-1943
» Független Újság repertórium 1934-1940
» Haladás repertórium 1911–1912
» Hitel repertórium 1935-1944
» Ifjú Erdély repertórium (1927-1932; 1939-1940)
» Igaz Szó repertórium 1953–1962
» Kalotaszeg repertórium 1890-2000
» Korunk repertórium 1926-1940
» Korunk repertórium 1957-1989
» Korunk repertórium 1990-2000
» Látó repertórium 1990-2007
» Magyar Kisebbség repertórium 1922-1942
» Magyar Kisebbség repertórium 1995-2004
» Művelődés repertórium 2000-2004
» Művészet – Új Élet – Erdélyi Figyelő (1958–1996)
» Nagyvárad / Szabadság repertórium 1920–1938
» Napkelet repertórium 1920-1922
» Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények repertórium 1957-1990
» Pásztortűz repertórium 1921-1944
» Provincia repertórium 2000-2002
» Statisztikai Tudósító repertórium 1933-1944
» Székelyföld repertórium 1997 - 2011
» Székelység repertórium 1931-1943
» Szellem és Élet repertórium 1936-1944
» Temesvári Hírlap repertórium 1927-1930
» Termés repertórium 1942-1944
» TETT - Természet, Ember, Tudomány, Technika. A Hét tudományos ismeretterjesztő melléklete. Repertórium 1977-1993
» Új Élet repertórium 1958–1969
» Utunk repertórium 1946–1965
» Vereins für siebenbürgische Landeskunde (1840-1944) repertóriuma
» Zord Idő repertórium 1919-1921

 
 


| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék